Největší firmy světa - jak to bylo, je a bude?
24. 05. 2021

Největší firmy světa - jak to bylo, je a bude?

V případě, že už jste rentiérem a čerpáte svou nekonečnou rentu, ale i v případech, kdy jste teprve na cestě k vaší vytoužené rentě a jste tzv. "budoucím rentiérem", je třeba klást hlavní důraz na bezpečnost a splnitelnost těchto cílů. Právě proto v naší poradenské firmě ODEHNAL & PARTNEŘI vyznáváme investiční strategii wealth protection, která staví na široce diverzifikovaných řešeních pomocí indexových ETF fondů.

Proč je tato strategie z dlouhodobého hlediska tou nejvhodnější si ukážeme i v tomto článku. Jako příklad nám poslouží index S&P 500, který sdružuje ty aktuálně největší firmy USA (a tím pádem defacto i celého světa), seřazené podle své velikosti. A my se v dnešním tématu podíváme na to, jak se v průběhu času měnilo 5 největších firem tohoto žebříčku a co si z toho odnést pro naši investiční strategii.

Od ropy po informační technologie

V roce 1980 byli lídry trhu IT veterán IBM, největší tamní poskytovatel telekomunikací AT&T nebo ropný těžař Exxon Mobil, doplněný ještě třeba firmou Schlumberger. Tu ani já už dnes pořádně neznám, což jen potvrzuje hlavní myšlenku dnešního článku.

Za 10 let, v roce 1990, sice vedení pelotonu dál drželo IBM spolu s Exxonem, ale do popředí se dostal i konglomerát General Electric (u nás známý hlavně dřívějším vlastnictvím GE Money Bank, dnešní Monety) nebo další ropný těžař Shell.

O další dekádu později už se v Top 5 udržel jen Exxon a doplnili ho například farmaceutický gigant Pfizer nebo lídr tehdejší technologické bubliny Cisco Systems, dnes známý díky remote pracovním službám a cloudovým řešením.

Vedoucí představitele předchozí desetiletky už zná většina z nás. Předzvěst současné dominance IT sektoru představoval Microsoft (tehdy zaměřený ještě především na prodej licencí operačního systému Windows a kancelářského balíku Office) a Apple, tehdy ještě primárně díky multimediálnímu obchodu iTunes a prvním modelům iPhonu.

Budoucí hvězdy dnes neznáme

A jak vypadá situace dnes? O prvenství se delší dobu přetahoval Amazon s Applem, nakonec vyhrál Jeff Bezos. Dále máme v Top 5 Google (pod označením Alphabet), Facebook a Microsoft, který se dokázal velmi úspěšně adaptovat na online obchodní model. Jedná se o akcie uskupení FAAMG, o kterém jsem už psal dříve.

A jak to bude vypadat v roce 2030? To nikdo z nás neví. A právě proto nemá cenu sázet na budoucí vítěze. Index je totiž samočistící mechanismus a právě díky investování skrze ETF tak budete držet vždy ty aktuálně nejlepší firmy světa.

  

PS: Chcete nekonečnou rentu? Proč se neinspirovat v zahraničí. Ukážeme vám konkrétní portfolia světových nadací. Stáhněte si E-book a nechte se inspirovat.

 

snimek_obrazovky_2021-05-24_v_13-45-06

Marek Odehnal, MBA
Autor: Marek Odehnal, MBA

Investiční poradenství je pro nás posláním. Prací, koníčkem i vášní. Navzdory teprve krátké samostatné profesionální dráze s výhradně investičním zaměřením (necelé 3 roky, předtím 5 let komplexní finanční poradenství v relativně velké poradenské firmě) majitel společnosti Marek Odehnal osobně investuje už přes 6 let. Do akcií, dluhopisů a nemovitostí.

Proto se systematicky vzděláváme i ve volném čase a tyto poznatky pak využíváme jak v klientských portfoliích, tak ve svých vlastním. Díky poctivé práci a nadprůměrným příjmům v minulých letech a moudrým investičním rozhodnutím se Markovi podařilo stále v poměrně mladém věku vybudovat majetek, který mu už dnes přináší nemalý pasivní příjem.

Zároveň s tím ale každý den cítí obrovskou zodpovědnost. Musí být extrémně pečlivý, mít jasný úsudek a rozhodovat se racionálně. A toto pak přináší s celým týmem i svým klientům - osobní příklad a vcítění se do jejich role (člověk se značným majetkem), zkušenosti, znalosti a morální kredit, které jim umožní v noci v klidu spát. Ví totiž, že o jejich peníze je dobře postaráno.

Náš honorář je plně transparentní a je hrazen přímo vámi. U větších částek pak převážně až odměnou ze zisku. Platíte si tak expertízu jako u advokáta nebo daňového poradce. Neprodáváme vám žádné produkty a nepobíráme žádné další odměny. Od nikoho. 

Pokud vám předcházející řádky zní jako to, co dlouho hledáte a zároveň disponujete kapitálem, na kterém se naše přidaná hodnota projeví, pojďme se sejít a pokud si sedneme i lidsky, rádi s vámi navážeme oboustranně přínosnou spolupráci