Proč není bublina na trhu s ETF
27. 1. 2020

Proč není bublina na trhu s ETF

Na podzim loňského roku se objevily hlasy, že na trhu s ETF fondy je bublina ohrožující finanční systém a že může jít o podobný spouštěč další finanční krize, jako deriváty naplněné toxickými úvěry v roce 2008.

Těmto tvrzením se přikládal poměrně velký význam, protože hlavním autorem těchto výroků byl Michael Burry, oportunistický hedge manažer a spekulant, který právě minulou krizi "předpověděl" a díky strategii shortování na ní nemálo vydělal. 

O tom je vlastně i výborný film "The Big Short", který rozhodně doporučuju vidět. A samozřejmě, řadě aktivních správců a portfolio manažerů takové výroky hrály do karet a velmi ochotně je sdíleli dal.

My si dnes ale ukážeme, že to není pravda. Předmětem článku však nejsou názory pro a proti aktivní/pasivní investování, ale ryzí fakta z tohoto pohledu na věc. Jak je vidět na přiložené infografice a ve videu, i přes rostoucí trend tvoří ETF stále ani ne 10% amerického akciové trhu. A aby se naplnily tyto apokalyptické vize, musely by mít podíl víc jak polovinu všech aktiv. A do toho máme ještě hodně, hodně daleko.

Z této infografiky, která čerpá data přímo od amerického FEDu, vyčteme i další zajímavou věc. A tou je rozložení vlastníků amerického akciového trhu. Víc jak třetinu stále tvoří domácnosti, což jen potvrzuje, že investování do akcií má v USA tradici jako nikde jinde na světě. Dalších cca. 20% tvoří otevřené podílové fondy, následují s cca. 15% zahraniční investoři.

Zhruba po 10% tvoří vládní a soukromé penzijní fondy a něco přes 10 zbylých procent připadá na mix výše nezařaditelných subjektů. Jaký je tak závěr? ETF i přesto, že jsou pro dlouhodobého investora díky rozsáhlé diverzifikaci, nízkým nákladům a investičnímu přístupu "zlaté střední cesty" tím nejvhodnějším řešením, jsou stále minoritní záležitostí a tradiční průmysl aktivních správců aktiv zatím rozhodně neohrožují. 

Zároveň je zajímavé vidět, jak moc velký podíl trhu stále drží bežné americké domácnosti skrze přímé vlastnictví jednotlivých akcií.

 

PS: Chcete nekonečnou rentu? Proč se neinspirovat v zahraničí. Ukážu vám konkrétní portfolia světových nadací. Stáhněte si E-book a nechte se inspirovat.

annotation-2019-09-04-220027

Marek Odehnal, MBA
Autor: Marek Odehnal, MBA

Měníme styl investování v Česku! Naší misí je všeobecné nahrazení přístupu, kdy vám finanční poradci, bankéři nebo prodejci různých dluhopisů či zlata jen udávají svoje "zboží" za provizi. Svou vizi naplňujeme díky transparentnímu modelu přímého honoráře od klienta za expertizu, skutečné poradenství a nezávislý přístup.

Jak je běžné například u advokátů a jak je běžné u investičního poradenství v USA, Velké Británii nebo Švýcarsku. Poradenství jako řemeslo, ne obchod. Svou odbornost stavíme i na maximální specializaci a fokusu - řešíme s klienty pouze a jen investice.

V neposlední řadě je to pak osobní investiční příklad zakladatele firmy Marka Odehnala, který je sám úspěšných investorem-rentiérem a nebojí se o toto know-how a zkušenosti podělit se svými klienty.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

"JAK INVESTUJÍ SVĚTOVÍ MILIARDÁŘI?"

zpracováním osobních údajů