Proč není bublina na trhu s ETF
27. 01. 2020

Proč není bublina na trhu s ETF

Na podzim loňského roku se objevily hlasy, že na trhu s ETF fondy je bublina ohrožující finanční systém a že může jít o podobný spouštěč další finanční krize, jako deriváty naplněné toxickými úvěry v roce 2008.

Těmto tvrzením se přikládal poměrně velký význam, protože hlavním autorem těchto výroků byl Michael Burry, oportunistický hedge manažer a spekulant, který právě minulou krizi "předpověděl" a díky strategii shortování na ní nemálo vydělal. 

O tom je vlastně i výborný film "The Big Short", který rozhodně doporučuju vidět. A samozřejmě, řadě aktivních správců a portfolio manažerů takové výroky hrály do karet a velmi ochotně je sdíleli dal.

My si dnes ale ukážeme, že to není pravda. Předmětem článku však nejsou názory pro a proti aktivní/pasivní investování, ale ryzí fakta z tohoto pohledu na věc. Jak je vidět na přiložené infografice a ve videu, i přes rostoucí trend tvoří ETF stále ani ne 10% amerického akciové trhu. A aby se naplnily tyto apokalyptické vize, musely by mít podíl víc jak polovinu všech aktiv. A do toho máme ještě hodně, hodně daleko.

Z této infografiky, která čerpá data přímo od amerického FEDu, vyčteme i další zajímavou věc. A tou je rozložení vlastníků amerického akciového trhu. Víc jak třetinu stále tvoří domácnosti, což jen potvrzuje, že investování do akcií má v USA tradici jako nikde jinde na světě. Dalších cca. 20% tvoří otevřené podílové fondy, následují s cca. 15% zahraniční investoři.

Zhruba po 10% tvoří vládní a soukromé penzijní fondy a něco přes 10 zbylých procent připadá na mix výše nezařaditelných subjektů. Jaký je tak závěr? ETF i přesto, že jsou pro dlouhodobého investora díky rozsáhlé diverzifikaci, nízkým nákladům a investičnímu přístupu "zlaté střední cesty" tím nejvhodnějším řešením, jsou stále minoritní záležitostí a tradiční průmysl aktivních správců aktiv zatím rozhodně neohrožují. 

Zároveň je zajímavé vidět, jak moc velký podíl trhu stále drží bežné americké domácnosti skrze přímé vlastnictví jednotlivých akcií.

 

PS: Chcete nekonečnou rentu? Proč se neinspirovat v zahraničí. Ukážu vám konkrétní portfolia světových nadací. Stáhněte si E-book a nechte se inspirovat.

annotation-2019-09-04-220027

Marek Odehnal, MBA
Autor: Marek Odehnal, MBA

Investiční poradenství je pro nás posláním. Prací, koníčkem i vášní. Navzdory teprve krátké samostatné profesionální dráze s výhradně investičním zaměřením (necelé 3 roky, předtím 5 let komplexní finanční poradenství v relativně velké poradenské firmě) majitel společnosti Marek Odehnal osobně investuje už přes 6 let. Do akcií, dluhopisů a nemovitostí.

Proto se systematicky vzděláváme i ve volném čase a tyto poznatky pak využíváme jak v klientských portfoliích, tak ve svých vlastním. Díky poctivé práci a nadprůměrným příjmům v minulých letech a moudrým investičním rozhodnutím se Markovi podařilo stále v poměrně mladém věku vybudovat majetek, který mu už dnes přináší nemalý pasivní příjem.

Zároveň s tím ale každý den cítí obrovskou zodpovědnost. Musí být extrémně pečlivý, mít jasný úsudek a rozhodovat se racionálně. A toto pak přináší s celým týmem i svým klientům - osobní příklad a vcítění se do jejich role (člověk se značným majetkem), zkušenosti, znalosti a morální kredit, které jim umožní v noci v klidu spát. Ví totiž, že o jejich peníze je dobře postaráno.

Náš honorář je plně transparentní a je hrazen přímo vámi. U větších částek pak převážně až odměnou ze zisku. Platíte si tak expertízu jako u advokáta nebo daňového poradce. Neprodáváme vám žádné produkty a nepobíráme žádné další odměny. Od nikoho. 

Pokud vám předcházející řádky zní jako to, co dlouho hledáte a zároveň disponujete kapitálem, na kterém se naše přidaná hodnota projeví, pojďme se sejít a pokud si sedneme i lidsky, rádi s vámi navážeme oboustranně přínosnou spolupráci