Proč není bublina na trhu s ETF
Na podzim loňského roku se objevily hlasy, že na trhu s ETF fondy je bublina ohrožující finanční systém a že může jít o podobný spouštěč další finanční krize, jako deriváty naplněné toxickými úvěry v roce 2008.
Těmto tvrzením se přikládal poměrně velký význam, protože hlavním autorem těchto výroků byl Michael Burry, oportunistický hedge manažer a spekulant, který právě minulou krizi "předpověděl" a díky strategii shortování na ní nemálo vydělal.
O tom je vlastně i výborný film "The Big Short", který rozhodně doporučuju vidět. A samozřejmě, řadě aktivních správců a portfolio manažerů takové výroky hrály do karet a velmi ochotně je sdíleli dal.
My si dnes ale ukážeme, že to není pravda. Předmětem článku však nejsou názory pro a proti aktivní/pasivní investování, ale ryzí fakta z tohoto pohledu na věc. Jak je vidět na přiložené infografice a ve videu, i přes rostoucí trend tvoří ETF stále ani ne 10% amerického akciové trhu. A aby se naplnily tyto apokalyptické vize, musely by mít podíl víc jak polovinu všech aktiv. A do toho máme ještě hodně, hodně daleko.
Z této infografiky, která čerpá data přímo od amerického FEDu, vyčteme i další zajímavou věc. A tou je rozložení vlastníků amerického akciového trhu. Víc jak třetinu stále tvoří domácnosti, což jen potvrzuje, že investování do akcií má v USA tradici jako nikde jinde na světě. Dalších cca. 20% tvoří otevřené podílové fondy, následují s cca. 15% zahraniční investoři.
Zhruba po 10% tvoří vládní a soukromé penzijní fondy a něco přes 10 zbylých procent připadá na mix výše nezařaditelných subjektů. Jaký je tak závěr? ETF i přesto, že jsou pro dlouhodobého investora díky rozsáhlé diverzifikaci, nízkým nákladům a investičnímu přístupu "zlaté střední cesty" tím nejvhodnějším řešením, jsou stále minoritní záležitostí a tradiční průmysl aktivních správců aktiv zatím rozhodně neohrožují.
Zároveň je zajímavé vidět, jak moc velký podíl trhu stále drží bežné americké domácnosti skrze přímé vlastnictví jednotlivých akcií.
PS: Chcete nekonečnou rentu? Proč se neinspirovat v zahraničí. Ukážu vám konkrétní portfolia světových nadací. Stáhněte si E-book a nechte se inspirovat.