Proč se nebát poklesů na trzích
16. 08. 2020

Proč se nebát poklesů na trzích

Ztráta je tím, čeho se bojí každý investor. Zde totiž přichází velmi silné emoce. Je dokázáno, že pokud dosáhneme úplně stejného výnosu i ztráty (měřeno v procentech), tak bolest z mínusového stavu prožíváme až několikrát intenzivněji, než radost ze stejného procentního zhodnocení.

I proto drtivá většina českých občanů tak silně tíhne k bankovním vkladům a faktu, že tyto jsou pojištěny státem. Stejné je to se starým penzijním připojištěním nebo stavebním spořením. To, že ztráty ale najisto dosáhnou (pomalé, plíživé a nenápadné) díky znehodnocování vkladů inflací, je téma na jiný příspěvek.

Nakupujme ve slevách

Zato když ale vidí graf akciových trhů, který někdy připomíná horskou dráhu, padají na ně mdloby. Jenže (téměř) každý pokles je jenom dočasný a po každém pádu přichází růst. Jedná se tak pouze o dočasný pokles ceny, který je naopak vhodné využít k další investici a nakoupit top světové firmy "ve slevě".

Je to pak takový "Black Friday". Ten se může týkat jen jedné firmy. Z let minulých si připomeňme například FACEBOOK (skandál s přeprodáváním osobním dat), VOLKSWAGEN (skandál s nepřiznanými emisemi jejich spalovacích motorů) nebo BRITISH PETROLEUM (prasklý ropný vrt v Mexickém zálivu).

Ve všech těchto případech šlo jen o dočasný pokles jinak zdravých a ziskových firem a dnes je jejich hodnota někde úplně jinde. Bereme ale na sebe riziko jedné firmy a například v případě ENRONU nebo aktuální kauzy WIRECARD, kdy šlo od začátku o podvod, to pro naši investici může být fatální.

Daleko vhodnější je tak kupovat ve slevě celý trh v případě jeho dočasných poklesů skrze indexové ETF fondy. Tak, jak to s klienty děláme u nás v ODEHNAL & PARTNEŘI.

Žádný strach, kupujeme celý trh

Pokud například současný americký prezident něco plácne do médií (nebo podobné "dělání ramen" i některých jiných státníků) a celý trh propadne o vyšší jednotky procent, ale makroekonomická situace i finanční zdraví většiny firem jsou v pořádku, je to jen dočasná emoční reakce trhu, na kterou si za pár dní až týdnů nikdo nevzpomene.

Ale, přináší to příležitost k nákupu ve slevě. Že se blíží skutečné problémy vnímáme až z ekonomických ukazatelů a hospodářských výsledků firem. To je to, co nás skutečně zajímá.

Celý trh totiž nikdy nezkrachuje a my tak máme příležitost nakoupit celý katalog firem, celý sortiment onoho pomyslného eshopu, v akci.

A protože na 15 letém horizontu v historii akcie nebyly ani jednou ve ztrátě, poklesy nás nemusí nikterak vzrušovat a naopak se spíš radujme z výhodné nákupní příležitosti.

 

PS: Chcete nekonečnou rentu? Proč se neinspirovat v zahraničí. Ukážu vám konkrétní portfolia světových nadací. Stáhněte si E-book a nechte se inspirovat.

Marek Odehnal, MBA
Autor: Marek Odehnal, MBA

Investiční poradenství je pro nás posláním. Prací, koníčkem i vášní. Navzdory teprve krátké samostatné profesionální dráze s výhradně investičním zaměřením (necelé 3 roky, předtím 5 let komplexní finanční poradenství v relativně velké poradenské firmě) majitel společnosti Marek Odehnal osobně investuje už přes 6 let. Do akcií, dluhopisů a nemovitostí.

Proto se systematicky vzděláváme i ve volném čase a tyto poznatky pak využíváme jak v klientských portfoliích, tak ve svých vlastním. Díky poctivé práci a nadprůměrným příjmům v minulých letech a moudrým investičním rozhodnutím se Markovi podařilo stále v poměrně mladém věku vybudovat majetek, který mu už dnes přináší nemalý pasivní příjem.

Zároveň s tím ale každý den cítí obrovskou zodpovědnost. Musí být extrémně pečlivý, mít jasný úsudek a rozhodovat se racionálně. A toto pak přináší s celým týmem i svým klientům - osobní příklad a vcítění se do jejich role (člověk se značným majetkem), zkušenosti, znalosti a morální kredit, které jim umožní v noci v klidu spát. Ví totiž, že o jejich peníze je dobře postaráno.

Náš honorář je plně transparentní a je hrazen přímo vámi. U větších částek pak převážně až odměnou ze zisku. Platíte si tak expertízu jako u advokáta nebo daňového poradce. Neprodáváme vám žádné produkty a nepobíráme žádné další odměny. Od nikoho. 

Pokud vám předcházející řádky zní jako to, co dlouho hledáte a zároveň disponujete kapitálem, na kterém se naše přidaná hodnota projeví, pojďme se sejít a pokud si sedneme i lidsky, rádi s vámi navážeme oboustranně přínosnou spolupráci