Jak chápat investiční riziko?
12. 07. 2020

Jak chápat investiční riziko?

Riziko je nedílnou součástí investování a jako k takovému je třeba k němu přistupovat. V dnešním zamyšlení si ale ukážeme, že bychom ho měli chápat jinak, než je běžné v tradičním pohledu na věc.

Ten totiž vychází z akademických učebnic a v praxi se s ním setkáváme u investičního dotazníku, nedílné zákonné součásti každé zakladní investice na regulovaných trzích.

Ten, jak známo, využívá investiční trojúhelník, kde na jednotlivých hrotech najdete likviditu, riziko a výnos. A vždycky je to "něco za něco".

 

Investiční trojúhelník jako mantra

Konzervativní investice do fondu státních dluhopisů rozvinutých zemí nabídne bezpečí a likviditu, ale i výnos, který nestojí za řeč. Nemovitost na pronájem je poměrně bezpečná a výnosná (součet růstu její tržní ceny a nájemného) investice, ale s likviditou je to horší.

V určitých obdobích ji budete k prodeji nabízet měsíce, nebo i roky, pokud nechcete prodat pod cenou. A jak jsou na tom akcie? Z tohoto laboratorního pohledu nabízí skvělé zhodnocení a likviditu, ale také vysoké riziko. Jaké? Dočasné kolísání hodnoty investice.

A teď přichází ono zamyšlení. Pokud investujeme kvůli svým cílům za 15, 20, 30 let a jde nám o pozitivní výsledek, není úplně jedno, co se děje po cestě? Historie nám totiž ukazuje, že ať vezmeme na (amerických) akciích jakoukoliv časovou periodu dlouhou aspoň 15 let, nebyly akcie ani jednou ve ztrátě. Ani jednou. Učebnicový pohled na rizikovost akcií se tak stává velmi relativní.

 

Trvalá ztráta kapitálu může být fatální

To, co je v investování skutečně největším rizikem, je nedosažení našich cílů. To může být kromě inflace způsobeno především tzv. "trvalou ztrátou kapitálu". Neboli situací, kdy nenavratně přijdeme o vše, nebo min. o většinu původně vložené částky.

Přesně takovým případem můžou být různé alternativní investice, některé velmi svojské strategie fondů kvalifikovaných investorů nebo nejokatěji firemní dluhopis nějaké malé české firmy. Ano, váš vklad během doby investice nijak nekolísá, ale právě ono tržní ocenění přitom dává jasnou a nezkreslenou zprávu, jak na tom jste.

Tento pocit falešného bezpečí velmi často ve výsledku narazí na kompletní nesplacení vkladu v případě krachu dané firmy. Naopak riziko, že by zkrachoval celý světový akciový nebo dluhopisový trh největších firem planety je spíš jen hypotetické. Takže, co je to investiční riziko? Dočasné kolísání hodnoty nebo trvalá ztráta kapitálu? Jednoznačně to druhé.

 

PS: Chcete nekonečnou rentu? Proč se neinspirovat v zahraničí. Ukážu vám konkrétní portfolia světových nadací. Stáhněte si E-book a nechte se inspirovat.

Marek Odehnal
Autor: Marek Odehnal

Investiční poradenství je pro mě posláním. Prací, koníčkem i vášní. Navzdory teprve krátké samostatné profesionální dráze s výhradně investičním zaměřením (necelé 2 roky, předtím 5 let komplexní finanční poradenství v relativně velké poradenské firmě) já sám osobně investuji už přes 5 let. Do akcií, dluhopisů a nemovitostí.

Proto se systematicky vzdělávám i ve volném čase a tyto poznatky pak využívám jak v klientských portfoliích, tak ve svém vlastním. Díky poctivé práci a nadprůměrným příjmům v minulých letech a moudrým investičním rozhodnutím se mi podařilo stále v poměrně mladém věku vybudovat majetek, který mi už dnes přináší nemalý pasivní příjem.

Zároveň s tím ale každý den cítím obrovskou zodpovědnost. Musím být extrémně pečlivý, mít jasný úsudek a rozhodovat se racionálně. A toto pak přináším i svým klientům - osobní příklad a vcítění se do jejich role (člověk se značným majetkem), zkušenosti, znalosti a morální kredit, které jim umožní v noci v klidu spát. Ví totiž, že o jejich peníze je dobře postaráno.

Můj honorář je plně transparentní a hrazen přímo vámi. Platíte si tak expertízu jako u advokáta nebo daňového poradce. Neprodávám vám žádné produkty a nepobírám žádné další odměny. Od nikoho. 

Pokud vám předcházející řádky zní jako to, co dlouho hledáte a zároveň disponujete kapitálem, na kterém se má přidaná hodnota projeví, pojďme se sejít a pokud si vzájemně sedneme i lidsky, rád s vámi navážu oboustranně přínosnou spolupráci.

Stáhněte si zdarma

"JAK INVESTUJÍ SVĚTOVÍ MILIARDÁŘI?"

zpracováním osobních údajů