Úvod do komodit - zlato, ropa a ti druzí
13. 06. 2020

Úvod do komodit - zlato, ropa a ti druzí

S nejznámějšími komoditami se setkáváme jak v médiích, tak v reálném životě. V dnešním článku si ukážeme, co chápat jako komoditu, jaké je jejich základní dělení a jakým způsobem můžeme do komodit investovat.

Co je to vlastně komodita? Je to surovina, která má za všech okolností stejné vlastnosti a při jejím pořízení jde takřka výhradně jen o cenu. V běžném životě jsou to mobilní tarify, dodávky elektřiny a plynu nebo třeba pečivo v obchodě.

 

Jak komodity rozdělujeme?

Ve finanční branži je to například povinné ručení na auto - ano, asistence a servis se u různých pojišťoven liší, ale samotná pojistka je vždycky stejná - porovnáváme jen limity krytí a právě cenu.

Jaké je základní dělení tradičních komodit? Jsou to v první řadě drahé kovy, které se používají v průmyslu - v menší míře tradiční zlato, v primární pak stříbro, meď, platina nebo paladium. Samozřejmě i "obyčejné" kovy jako například hliník.

Dále jsou to pak zemědělské komodity. To je například pšenice, káva, kakaové boby, dobytek nebo dřevo. Nakonec to jsou "paliva" - ropa, uhlí, zemní plyn, stlačený vodík apod. Komodity pro hospodářské využití se obchodují na komoditních burzách (forwardy), v investičním světe pak přes tzv. virtuální kontrakty (futures) - žádný komoditní investor, nebo lépe řečeno trader-spekulant, pochopitelně nemá barely ropy u sebe doma :)

A jak tedy můžete do komodit investovat? Buď nákupem fyzického zlata/stříbra v podobě slitků/mincí (o tom si povíme víc v samostatném článku) nebo jako defacto do úplně čehokoliv - přes podílový fond nebo indexové ETF.

 

Investice do komodit jen jako koření

Takový fond pak nakupuje a prodává ve velkém právě výše zmíněné burzovní komoditní kontrakty a zbytek drží v hotovosti. V Česku existuje několik fondů, které jsou měnově zajištěné do české koruny a investovat se do nich dá už 500 Kč/měsíčně. Na závěr se sluší zmínit všeobecnou investorskou poučku, že komodity by měly tvořit maximálně 10% portfolia - jako jeho doplněk.

Jejich vývoj jde většinou proti trhu a když tradiční nástroje jako akcie a dluhopisy padají, komodity (hlavně zlato) jde nahoru (a platí to i v obdobích velmi vysoké inflace), přesto na komoditách žádný z nejbohatších lidí na světě nezbohatl. Jejich zdrojem jmění jsou v drtivé většině právě akcie firem, které vybudovali.

 

PS: Chcete nekonečnou rentu? Proč se neinspirovat v zahraničí. Ukážu vám konkrétní portfolia světových nadací. Stáhněte si E-book a nechte se inspirovat.

Marek Odehnal, MBA
Autor: Marek Odehnal, MBA

Investiční poradenství je pro nás posláním. Prací, koníčkem i vášní. Navzdory teprve krátké samostatné profesionální dráze s výhradně investičním zaměřením (necelé 3 roky, předtím 5 let komplexní finanční poradenství v relativně velké poradenské firmě) majitel společnosti Marek Odehnal osobně investuje už přes 6 let. Do akcií, dluhopisů a nemovitostí.

Proto se systematicky vzděláváme i ve volném čase a tyto poznatky pak využíváme jak v klientských portfoliích, tak ve svých vlastním. Díky poctivé práci a nadprůměrným příjmům v minulých letech a moudrým investičním rozhodnutím se Markovi podařilo stále v poměrně mladém věku vybudovat majetek, který mu už dnes přináší nemalý pasivní příjem.

Zároveň s tím ale každý den cítí obrovskou zodpovědnost. Musí být extrémně pečlivý, mít jasný úsudek a rozhodovat se racionálně. A toto pak přináší s celým týmem i svým klientům - osobní příklad a vcítění se do jejich role (člověk se značným majetkem), zkušenosti, znalosti a morální kredit, které jim umožní v noci v klidu spát. Ví totiž, že o jejich peníze je dobře postaráno.

Náš honorář je plně transparentní a je hrazen přímo vámi. U větších částek pak převážně až odměnou ze zisku. Platíte si tak expertízu jako u advokáta nebo daňového poradce. Neprodáváme vám žádné produkty a nepobíráme žádné další odměny. Od nikoho. 

Pokud vám předcházející řádky zní jako to, co dlouho hledáte a zároveň disponujete kapitálem, na kterém se naše přidaná hodnota projeví, pojďme se sejít a pokud si sedneme i lidsky, rádi s vámi navážeme oboustranně přínosnou spolupráci