Úvod do komodit - zlato, ropa a ti druzí
S nejznámějšími komoditami se setkáváme jak v médiích, tak v reálném životě. V dnešním článku si ukážeme, co chápat jako komoditu, jaké je jejich základní dělení a jakým způsobem můžeme do komodit investovat.
Co je to vlastně komodita? Je to surovina, která má za všech okolností stejné vlastnosti a při jejím pořízení jde takřka výhradně jen o cenu. V běžném životě jsou to mobilní tarify, dodávky elektřiny a plynu nebo třeba pečivo v obchodě.
Jak komodity rozdělujeme?
Ve finanční branži je to například povinné ručení na auto - ano, asistence a servis se u různých pojišťoven liší, ale samotná pojistka je vždycky stejná - porovnáváme jen limity krytí a právě cenu.
Jaké je základní dělení tradičních komodit? Jsou to v první řadě drahé kovy, které se používají v průmyslu - v menší míře tradiční zlato, v primární pak stříbro, meď, platina nebo paladium. Samozřejmě i "obyčejné" kovy jako například hliník.
Dále jsou to pak zemědělské komodity. To je například pšenice, káva, kakaové boby, dobytek nebo dřevo. Nakonec to jsou "paliva" - ropa, uhlí, zemní plyn, stlačený vodík apod. Komodity pro hospodářské využití se obchodují na komoditních burzách (forwardy), v investičním světe pak přes tzv. virtuální kontrakty (futures) - žádný komoditní investor, nebo lépe řečeno trader-spekulant, pochopitelně nemá barely ropy u sebe doma :)
A jak tedy můžete do komodit investovat? Buď nákupem fyzického zlata/stříbra v podobě slitků/mincí (o tom si povíme víc v samostatném článku) nebo jako defacto do úplně čehokoliv - přes podílový fond nebo indexové ETF.
Investice do komodit jen jako koření
Takový fond pak nakupuje a prodává ve velkém právě výše zmíněné burzovní komoditní kontrakty a zbytek drží v hotovosti. V Česku existuje několik fondů, které jsou měnově zajištěné do české koruny a investovat se do nich dá už 500 Kč/měsíčně. Na závěr se sluší zmínit všeobecnou investorskou poučku, že komodity by měly tvořit maximálně 10% portfolia - jako jeho doplněk.
Jejich vývoj jde většinou proti trhu a když tradiční nástroje jako akcie a dluhopisy padají, komodity (hlavně zlato) jde nahoru (a platí to i v obdobích velmi vysoké inflace), přesto na komoditách žádný z nejbohatších lidí na světě nezbohatl. Jejich zdrojem jmění jsou v drtivé většině právě akcie firem, které vybudovali.
PS: Chcete nekonečnou rentu? Proč se neinspirovat v zahraničí. Ukážu vám konkrétní portfolia světových nadací. Stáhněte si E-book a nechte se inspirovat.