Státní spořící dluhopis je naprostý nesmysl
14. 1. 2019

Státní spořící dluhopis je naprostý nesmysl

Na podzim loňského roku vydalo české Ministerstvo financí k příležitosti 100 let od založení Československa nový státní spořící dluhopis, honosně nazvaný "Dluhopis Republiky". Tento dluhopis může občan získat celkem ve 3 kvartálních upisovacích obdobích – první končí teď v lednu, poslední pak v létě. Koupit ho lze na vybraných pobočkách ČSOB.

Minimální investice je 1000 Kč (tzv. "nominál" jednoho kusu je 1 Kč, takže pořizujete 1000 ks). V rámci jedné emise je možné na osobu investovat maximálně 1 milion Kč, celkem ve všech emisích tak lze investovat až 3 mil. Kč. 

VELMI NÍZKÝ ÚROK

Proč by to ale někdo dělal? Dluhopis je totiž na 6 let a úroky rostou postupně – když si tak zprůměrujeme, kolik nám vydělal ročně, je to 2,08% před zdaněním a v čistém 1,77%. To ale jen při současné dani z příjmu (15%). Pokud ji vláda skutečně zvýší na 19%, čistý výnos bude už jen 1,69% ročně. A to vše při současné inflaci přes 2% ročně.

Stát, který ji ve spolupráci s Českou národní bankou defacto spoluvytváří, tak vydává produkt, který ani nezachová kupní sílu úspor svých občanů-investorů. A jaké má konzervativní občan alternativy? Po letech půstu se začínají pomalu probouzet spořící účty a termínované vklady v bankách. Např. na rovněž šestiletém "termíňáku" lze dosáhnout i na úrok přes 2,5%.

ALTERNATIVA NA SPOŘÍCÍM ÚČTU CREDITAS

Závěrem pak předkládám zajímavý tip na pěkný úrok i na jednom spořícím účtu – banka CREDITAS nabízí v rámci svého projektu RICHEE úrok 1,5% ročně na vklady do 300 000 Kč. A to dostupné kdykoliv, bez jakýchkoliv podmínek a poplatků – žádné nutné platby kartou nebo obrat na účtu. Účet si navíc založíte odkudkoliv zcela online přes aplikaci v mobilním telefonu. Více informací najdete na www.richee.cz

 

 

Marek Odehnal, MBA
Autor: Marek Odehnal, MBA

Měníme styl investování v Česku! Naší misí je všeobecné nahrazení přístupu, kdy vám finanční poradci, bankéři nebo prodejci různých dluhopisů či zlata jen udávají svoje "zboží" za provizi. Svou vizi naplňujeme díky transparentnímu modelu přímého honoráře od klienta za expertizu, skutečné poradenství a nezávislý přístup.

Jak je běžné například u advokátů a jak je běžné u investičního poradenství v USA, Velké Británii nebo Švýcarsku. Poradenství jako řemeslo, ne obchod. Svou odbornost stavíme i na maximální specializaci a fokusu - řešíme s klienty pouze a jen investice.

V neposlední řadě je to pak osobní investiční příklad zakladatele firmy Marka Odehnala, který je sám úspěšných investorem-rentiérem a nebojí se o toto know-how a zkušenosti podělit se svými klienty.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

"JAK INVESTUJÍ SVĚTOVÍ MILIARDÁŘI?"

"JAK INVESTUJÍ SVĚTOVÍ MILIARDÁŘI?"
zpracováním osobních údajů