POJISTKA DO PRÁCE - má vůbec smysl?
16. 08. 2019

POJISTKA DO PRÁCE - má vůbec smysl?

"Pojistka na blbost" existuje nejen pro váš běžný život, ale i do práce. Jsou to dvě rozdílné věci (třetí pak ještě zvlášť pro podnikatele). Jakou maximální výši škody po vás může chtít šéf? A vyplatí se taková pojistka do práce? Dozvíte se v mém dnešním článku.

Této pojistce se oficiálně říká pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli při výkonu povolání a můžete si ji zařídit jak pro hlavní pracovní poměr, tak pro různé typy dohod (o provedení práce, o provedení činnosti apod.). Klíčová informace je, že šéf po vás může chtít úhradu škody maximálně do výše 4,5 násobku vaší hrubé mzdy. I kdyby tak vámi způsobená škoda byla vyšší, toto je zákonný strop.

KDYŽ NĚCO ZNIČÍTE NEBO NĚKOHO ZRANÍTE

Vesměs je to proto, že šéf má svoji firmu pojištěnou s nějakou spoluúčastí a právě tu by měla vykrýt vaše "pojistka do práce". Proto si limit krytí nastavte podle vaší mzdy - jsou nějaká tarifní pásma, ale opravdu není nutné platit za zbytečně vysoké limity vůči vaší mzdě.

Pojistit se dají škody na věcech (něco v práci zničíte/rozbijete), na zdraví (kolegovi se něco stane vaší vinnou) nebo tzv. finanční škody (typicky ušlý zisk, kdy firma nemůže kvůli vám fungovat, resp. nemůže dodávat zboží/služby svým klientům). Jen některé pojišťovny ale umí pojistit i vámi (vy)užívané služební věci jako notebook nebo mobil (proto se tomuto v pojistných podmínkách říká "věci užívané") a oříškem je pak tzv. administrativní chyba.

Tedy, ne že byste měli něco rozbít nebo někoho zranit, ale například se seknete v jednom řádku Excelu a firma objedná úplně jiný počet nějakého materiálu. Z mé dřívější poradenské praxe se k tomu postavila vstřícně jen jedna česká pojišťovna a ani tam to rozhodně nebylo stoprocentně pojištěné.

NENÍ TO ÚPLNĚ NEZBYTNOST

Tuto pojistku vám buď zařídí v práci rovnou v rámci kolektivní smlouvy pro všechny zaměstnance, nebo dostanete příkaz si ji někde sami zařídit, případně je to zcela dobrovolně na vás. V posledním případě se pak nabízí otázka, jestli to má smysl řešit.

Jak opakovaně říkám, pojištění slouží jako ochrana před likvidačními věcmi. Jestli tak máte finanční rezervu ve výši statisíců, máte průměrný plat a výše škody by se tak podle pravidla z úvodu článku pohybovala maximálně kolem 100 000 Kč a ještě navíc nepracujete ve výrobě, ale někde v kanceláři, potom tuhle pojistku tak úplně nepotřebujete. Poměr cena/krytí za to nestojí.

Marek Odehnal
Autor: Marek Odehnal

Investiční poradenství je pro mě posláním. Prací, koníčkem i vášní. Navzdory teprve krátké samostatné profesionální dráze s výhradně investičním zaměřením (necelé 2 roky, předtím 5 let komplexní finanční poradenství v relativně velké poradenské firmě) já sám osobně investuji už přes 5 let. Do akcií, dluhopisů a nemovitostí.

Proto se systematicky vzdělávám i ve volném čase a tyto poznatky pak využívám jak v klientských portfoliích, tak ve svém vlastním. Díky poctivé práci a nadprůměrným příjmům v minulých letech a moudrým investičním rozhodnutím se mi podařilo stále v poměrně mladém věku vybudovat majetek, který mi už dnes přináší nemalý pasivní příjem.

Zároveň s tím ale každý den cítím obrovskou zodpovědnost. Musím být extrémně pečlivý, mít jasný úsudek a rozhodovat se racionálně. A toto pak přináším i svým klientům - osobní příklad a vcítění se do jejich role (člověk se značným majetkem), zkušenosti, znalosti a morální kredit, které jim umožní v noci v klidu spát. Ví totiž, že o jejich peníze je dobře postaráno.

Můj honorář je plně transparentní a hrazen přímo vámi. Platíte si tak expertízu jako u advokáta nebo daňového poradce. Neprodávám vám žádné produkty a nepobírám žádné další odměny. Od nikoho. 

Pokud vám předcházející řádky zní jako to, co dlouho hledáte a zároveň disponujete kapitálem, na kterém se má přidaná hodnota projeví, pojďme se sejít a pokud si vzájemně sedneme i lidsky, rád s vámi navážu oboustranně přínosnou spolupráci.

 

ROZHOVOR O MÉ PROFESNÍ DRÁZE A SPECIALIZACI POUZE NA INVESTICE V YOUTUBE POŘADU MICHALA KUZNĚCOVA

 

Stáhněte si zdarma

"JAK INVESTUJÍ SVĚTOVÍ MILIARDÁŘI?"

zpracováním osobních údajů