PODVODNÉ E-SHOPY - jak nepřijít o peníze?
25. 08. 2019

PODVODNÉ E-SHOPY - jak nepřijít o peníze?

Zahraniční e-shopy lákají svými cenami i širokou nabídkou zboží. Pokud si ale nebudete dávat pozor, můžete v nich přijít o peníze. Totéž navíc platí i o řadě českých e-shopů. Jaké jsou varovné znaky podvodného e-shopu a kde hledat ověřené informace? Dozvíte se v mém dnešním článku.

Hned první věc, která by vás měla trknout, je nezabezpečená doména (před adresou webu nenajdete HTTPS, ikonku "zámečku"). Toto je standard u všech seriozních webů, které pracují s platbami kartou nebo osobními údaji.

Dále, nabízejí zboží automaticky ve slevách, často i vyšších než 50%. Navíc jsou popisky zboží často psané velmi špatnou češtinou/angličtinou po stránce gramatiky, nebo jde často dokonce o mix různých jazyků. Perličkou je pak například sekce s módou a obuví, kde se můžete setkat s kolekcí "samčí a samičí obuvi" :)

DETAILY, KTERÝM VĚNOVAT POZORNOST

K dalším podezřelým znakům patří špatný název společnosti v prohlížeči nebo nefunkční linky na sociální sítě e-shopu, případně pokud vedou někam úplně jinam. Trošku obtížnější je to v případě identifikace dopravy zdarma.

Například AliExpress dopravu zdarma po celém světě nabízí, ale zde je to dané jeho velikostí a tzv. úsporami z rozsahu na straně nákladů. U menšího e-shopu je ale vždycky podezřelé, pokud má něco velkého a těžkého putovat přes celý svět a nikdo nechce nic za poštovné.

Mezi další příznaky toho, že byste měli při nákupu zpozornět, patří chybějící kontakty na e-shop (telefon a email, na stránce najdete pouze webový formulář) nebo platba pouze kartou, případně pokud o e-shopu nenajdete na internetu vůbec žádné recenze.

PLATBY MŮŽETE REKLAMOVAT U SVÉ BANKY

Nemusí vás varovat ani průběh nákupu. Ten je totiž často naprosto standardní, problém pak ale nastává, když na výpisu k vaší kartě najdete transakce v čínských juanech nebo jiné asijské měně. Často se také stává, že doručené zboží (například oblečení) jen vzdáleně připomínám barvou a střihem to, co jste si objednali podle obrázků na webu.

Jak ale postupovat, pokud už se vám nějaká taková transakce povede? Když zboží nepřijde vůbec nebo jde o prokazatelný padělek, můžete platbu reklamovat u své banky. A samozřejmě okamžitě zablokujte vaší kartu, protože k ní má podvodný e-shop už přístup. Jako nejlepší prevence pak platí prověřit si potenciální místo nákupu u České obchodní inspekce: https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/

Marek Odehnal
Autor: Marek Odehnal

Investiční poradenství je pro mě posláním. Prací, koníčkem i vášní. Navzdory teprve krátké samostatné profesionální dráze s výhradně investičním zaměřením (necelé 2 roky, předtím 5 let komplexní finanční poradenství v relativně velké poradenské firmě) já sám osobně investuji už přes 5 let. Do akcií, dluhopisů a nemovitostí.

Proto se systematicky vzdělávám i ve volném čase a tyto poznatky pak využívám jak v klientských portfoliích, tak ve svém vlastním. Díky poctivé práci a nadprůměrným příjmům v minulých letech a moudrým investičním rozhodnutím se mi podařilo stále v poměrně mladém věku vybudovat majetek, který mi už dnes přináší nemalý pasivní příjem.

Zároveň s tím ale každý den cítím obrovskou zodpovědnost. Musím být extrémně pečlivý, mít jasný úsudek a rozhodovat se racionálně. A toto pak přináším i svým klientům - osobní příklad a vcítění se do jejich role (člověk se značným majetkem), zkušenosti, znalosti a morální kredit, které jim umožní v noci v klidu spát. Ví totiž, že o jejich peníze je dobře postaráno.

Můj honorář je plně transparentní a hrazen přímo vámi. Platíte si tak expertízu jako u advokáta nebo daňového poradce. Neprodávám vám žádné produkty a nepobírám žádné další odměny. Od nikoho. 

Pokud vám předcházející řádky zní jako to, co dlouho hledáte a zároveň disponujete kapitálem, na kterém se má přidaná hodnota projeví, pojďme se sejít a pokud si vzájemně sedneme i lidsky, rád s vámi navážu oboustranně přínosnou spolupráci.

 

ROZHOVOR O MÉ PROFESNÍ DRÁZE A SPECIALIZACI POUZE NA INVESTICE V YOUTUBE POŘADU MICHALA KUZNĚCOVA

 

Stáhněte si zdarma

"JAK INVESTUJÍ SVĚTOVÍ MILIARDÁŘI?"

zpracováním osobních údajů