CO JE TO INVESTIČNÍ RIZIKO?
10. 10. 2019

CO JE TO INVESTIČNÍ RIZIKO?

Riziko je věc, kterou řeší každý investor. Je to líc téže mince, z jejíž rubem je výnos. Podle tradičních investičních knih má riziko nějaký vztah k výnosu a likviditě, my si dnes ale řekneme, že riziko v investování je třeba chápat úplně jinak. Podle učebnic (a klientských investičních dotazníků, které jsme spolu vyplňovali), existuje tzv. "investiční trojúhelník", kde na jednotlivých stranách jsou výnos, likvidita (dostupnost peněz) a právě riziko.

A vždy je "něco za něco". Investice konzervativní (jako například bankovní produkty nebo dluhopisové fondy) můžou být i dobře likvidní, ale nečekejte žádný ohromující výnos. Další investice jsou slušně vynášející a navíc málo rizikové, ale velmi málo likvidní. To jsou například nemovitosti, které prodej může trvat i měsíce nebo nízké roky, pokud nechcete jít pod cenu.

A pak tu máme investice skvěle vydělávající a s dobrou likviditou, ale velmi rizikové. A to jsou právě akcie a akciové podílové fondy. Tím rizikem ale tradiční literatura myslí tzv. volatilitu, kolísání hodnoty vašich vkladů v čase. To jsou takové ty grafy "nahoru dolů", které znáte. Z historie je ale prokázáno, že každý propad následoval vždy silný růst. A tak se nabízí otázka, jestli pokud nám jde výhradně o celkový výsledek v delším časovém období, není úplně jedno, co se děje "po cestě"?

Odpověď je ano. To pravé riziko je totiž tzv. kreditní riziko, neboli trvalá ztráta kapitálu. Pokud vložíte peníze do nějaké alternativní investice nebo jednoho korporátního dluhopisu a projekt/firma zkrachuje, přijdete o všechny své peníze. Napořád. A to je to pravé riziko, kterého se máte bát. Ne dočasných výkyvů na trhu. Na libovolném časovém úseku historie dlouhém aspoň 15 let totiž akcie nikdy nebyly v mínusu. Nikdy.

Audiopodcast jako MP3 zde ➡️ https://soundcloud.com/finpraxe/co-je-to-investicni-riziko

Marek Odehnal
Autor: Marek Odehnal

Investiční poradenství je pro mě posláním. Prací, koníčkem i vášní. Navzdory teprve krátké samostatné profesionální dráze s výhradně investičním zaměřením (necelé 2 roky, předtím 5 let komplexní finanční poradenství v relativně velké poradenské firmě) já sám osobně investuji už přes 5 let. Do akcií, dluhopisů a nemovitostí.

Proto se systematicky vzdělávám i ve volném čase a tyto poznatky pak využívám jak v klientských portfoliích, tak ve svém vlastním. Díky poctivé práci a nadprůměrným příjmům v minulých letech a moudrým investičním rozhodnutím se mi podařilo stále v poměrně mladém věku vybudovat majetek, který mi už dnes přináší nemalý pasivní příjem.

Zároveň s tím ale každý den cítím obrovskou zodpovědnost. Musím být extrémně pečlivý, mít jasný úsudek a rozhodovat se racionálně. A toto pak přináším i svým klientům - osobní příklad a vcítění se do jejich role (člověk se značným majetkem), zkušenosti, znalosti a morální kredit, které jim umožní v noci v klidu spát. Ví totiž, že o jejich peníze je dobře postaráno.

Můj honorář je plně transparentní a hrazen přímo vámi. Platíte si tak expertízu jako u advokáta nebo daňového poradce. Neprodávám vám žádné produkty a nepobírám žádné další odměny. Od nikoho. 

Pokud vám předcházející řádky zní jako to, co dlouho hledáte a zároveň disponujete kapitálem, na kterém se má přidaná hodnota projeví, pojďme se sejít a pokud si vzájemně sedneme i lidsky, rád s vámi navážu oboustranně přínosnou spolupráci.

Stáhněte si zdarma

"JAK INVESTUJÍ SVĚTOVÍ MILIARDÁŘI?"

zpracováním osobních údajů