2024: Snižování úrokových sazeb a velký návrat dluhopisů
22. 01. 2024

2024: Snižování úrokových sazeb a velký návrat dluhopisů

Právě začínající rok 2024 na finančních trzích má jedno hlavní, naprosto určující téma - snižování úrokových sazeb hlavních centrálních bank světa. Pojďme se nyní podívat, jak by to mohlo probíhat a jaký vliv to může mít na hlavní třídy aktiv.

Výrazné snižování úrokových sazeb ze dvou dekád neviděných restriktivních hodnot se letos očekává jak u amerického FEDu, tak u Evropské centrální banky a nejspíše i u Bank of England.

Celosvětový boj s inflací se totiž nejspíše blíží ke svému úspěšnému konci a není tak již nutné dále škrtit ekonomiku v podobě vysokých nákladů na obsluhu dluhu firem i domácností. To je hlavní nástroj centrálních bank, jak snížit inflaci. 

Druhým jsou pak intervence do kurzu měny. S tím má z loňska zkušenosti i Česká národní banka, která cyklus snižování sazeb započala už loni před Vánoci.

 

Dluhopisy v centru dění

Jako o velké příležitosti se letos mluví o dluhopisech. Platí totiž pravidlo, že s klesajícími sazbami rostou na své hodnotě, což je hlavní zdroj výnosů u dluhopisových fondů. Jak to správně chápat?

Dluhopisy vydané v minulých letech s velmi malým výnosem logicky ztrácí na tržní ceně, když stejný emitent loni vydal další emisi třeba i s třikrát vyšším kupónem. Proto ceny jeho současných dluhopisů historicky prudce klesly.

A naopak, dluhopisy nakoupené s vysokými úroky budou v brzké době růst na hodnotě, protože nové emise budou opět vydány s nižšími kupóny. 

Současný investor do dluhopisů si tak nejenže zamyká vysoké úroky na delší dobu, ale může mimořádně, jednorázově těžit i z bonusového kapitálového zisku z přecenění dluhopisů směrem nahoru. 

I proto někteří analytici označují tuto příležitost jako ekvivalent nákupů akcií během vrcholu finanční krize roku 2008.

 

Nižší sazby pomůžou i akciím a nemovitostem

Nižší náklady na splátky dluhu samozřejmě pomohou i akciím, především těm růstovým, a loni extrémně trpícím realitním společnostem pronajímajícím komerční nemovitosti (tzv. REITs).

Teoreticky by z otočky v monetární politice mohlo profitovat i zlato, když mu zmizí atraktivně úročený konkurent na poli konzervativního uložení peněz (dluhopisy a termínované vklady). 

U zlata jde nicméně stejně hlavně o tržní nálady, a tak současné historické maximum je dáno spíše zjitřenou geopolitickou situací ve světě. S jejím možným uklidněním by už zlato nemělo dále výrazně růst.

 

Komodity a Bitcoin na rozcestí

Podobně by se k normálu měly vracet i komodity obecně (snižování inflace), zatímco fanoušci kryptoměn si slibují hodně od spuštění veřejných ETF fondů na spotovu cenu Bitcoinu a tzv. jarního "halvingu", který zatím vždy v minulosti pomohl k růstu ceny této kryptoměny.

Obecně se tak zdají letos tou nejzajímavější příležitostí dluhopisy. Akcie po vynikajícím loňsku nejspíše trošku zvolní na své průměrné očekávané výnosy, nový dech by měly nabrat nemovitosti.

 

Nový rok tak přináší řadu výzev i příležitostí. Jako vždy je tak potřeba být připravený na různé scénáře vývoje a držet se své předem naplánované investiční strategie.

Marek Odehnal, MBA
Autor: Marek Odehnal, MBA

Měníme styl investování v Česku! Naší misí je všeobecné nahrazení přístupu, kdy vám finanční poradci, bankéři nebo prodejci různých dluhopisů či zlata jen udávají svoje "zboží" za provizi. Svou vizi naplňujeme díky transparentnímu modelu přímého honoráře od klienta za expertizu, skutečné poradenství a nezávislý přístup.

Jak je běžné například u advokátů a jak je běžné u investičního poradenství v USA, Velké Británii nebo Švýcarsku. Poradenství jako řemeslo, ne obchod. Svou odbornost stavíme i na maximální specializaci a fokusu - řešíme s klienty pouze a jen investice.

V neposlední řadě je to pak osobní investiční příklad zakladatele firmy Marka Odehnala, který je sám úspěšných investorem-rentiérem a nebojí se o toto know-how a zkušenosti podělit se svými klienty.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

"JAK INVESTUJÍ SVĚTOVÍ MILIARDÁŘI?"

zpracováním osobních údajů