KONČÍ POPLATKY ZA PLATBY V EU. Jak to využít na dovolené?

KONČÍ POPLATKY ZA PLATBY V EU. Jak to využít na dovolené?

Jednotný evropský trh přináší po zrušení hlasového a datového roamingu v rámci zemí EU další, pro každého občana velmi příjemnou novinku – zrušení bankovních poplatků (a nevýhodných kurzů při platbě kartou/výběru z bankomatu) mezi zeměmi, které mají a nemají jako svou měnu euro.

Nejdřív si řekněme, jaká je situace teď. Pokud posíláte/přijímáte platbu do/z jiné země EU, říká se tomu SEPA platba. To využívají např. lidé komunikující se Slovenskem nebo Češi na dovolené. Poplatek za každou takovou platbu se pohybuje od cca. 20 Kč (menší banky jako Fio nebo Air Bank) až po cca. 200 Kč a víc u tradičních bankovních "dinosaurů".

BANKÁM VYPADNE JEDEN ZDROJ PŘÍJMU

Nové nařízení EU má ale smazat rozdíly mezi platbami "doma" a "venku" a podpořit nákupy a obchod v zemích EU mimo eurozónu (= kde se zatím neplatí eurem). Toto nařízení se týká jak běžných účtu, tak firemních účtu a uvnitř eurozóny už platí přes 10 let.

Bankám tak vypadne další zdroj příjmu (např. Česká spořitelna vydělá na poplatcích za zahraniční platby 150 milionu Kč ročně, přičemž 90% všech transakcí se týká eura). Budou si tak muset výpadek příjmu kompenzovat jinde, např. optimalizací nákladů.

PLATBY KARTOU NA DOVOLENÉ PŮJDOU V KORUNÁCH

A kdy tato revoluční novinka začně platit? Nejzazší termín pro všechny banky je 15.12.2019. Např. taková mBanka už ale novinku zavedla nyní. Má však jeden z nejméně výhodných kurzů měny a tak se nevyplatí si zakládat účet jen kvůli tomuto. Podle mého názoru budou menší banky konec placených SEPA plateb zavádět už během pár týdnů až měsíců.

A jak je to s těmi bankomaty a platbami na dovolené? V rámci směrnice najdeme i novou službu "Dynamic Currency Conversion". To není nic menšího, než možnost platby tuzemskou kartou po celé EU přímo v Kč nebo možnost vybrat si před platbou z více kurzů a zvolit si ten nejvýhodnější. A toto se právě týká i výběrů z bankomatů – oceníte např. na letištích. Na tuto novinku se pak můžeme těšit v celé EU nejpozději do 2 let.

Stáhněte si zdarma

5 UŽITEČNÝCH TIPŮ PRO VAŠI PENĚŽENKU

zpracováním osobních údajů