Státní spořící dluhopis je naprostý nesmysl

Státní spořící dluhopis je naprostý nesmysl

Na podzim loňského roku vydalo české Ministerstvo financí k příležitosti 100 let od založení Československa nový státní spořící dluhopis, honosně nazvaný "Dluhopis Republiky". Tento dluhopis může občan získat celkem ve 3 kvartálních upisovacích obdobích – první končí teď v lednu, poslední pak v létě. Koupit ho lze na vybraných pobočkách ČSOB.

Minimální investice je 1000 Kč (tzv. "nominál" jednoho kusu je 1 Kč, takže pořizujete 1000 ks). V rámci jedné emise je možné na osobu investovat maximálně 1 milion Kč, celkem ve všech emisích tak lze investovat až 3 mil. Kč. 

VELMI NÍZKÝ ÚROK

Proč by to ale někdo dělal? Dluhopis je totiž na 6 let a úroky rostou postupně – když si tak zprůměrujeme, kolik nám vydělal ročně, je to 2,08% před zdaněním a v čistém 1,77%. To ale jen při současné dani z příjmu (15%). Pokud ji vláda skutečně zvýší na 19%, čistý výnos bude už jen 1,69% ročně. A to vše při současné inflaci přes 2% ročně.

Stát, který ji ve spolupráci s Českou národní bankou defacto spoluvytváří, tak vydává produkt, který ani nezachová kupní sílu úspor svých občanů-investorů. A jaké má konzervativní občan alternativy? Po letech půstu se začínají pomalu probouzet spořící účty a termínované vklady v bankách. Např. na rovněž šestiletém "termíňáku" lze dosáhnout i na úrok přes 2,5%.

ALTERNATIVA NA SPOŘÍCÍM ÚČTU CREDITAS

Závěrem pak předkládám zajímavý tip na pěkný úrok i na jednom spořícím účtu – banka CREDITAS nabízí v rámci svého projektu RICHEE úrok 1,5% ročně na vklady do 300 000 Kč. A to dostupné kdykoliv, bez jakýchkoliv podmínek a poplatků – žádné nutné platby kartou nebo obrat na účtu. Účet si navíc založíte odkudkoliv zcela online přes aplikaci v mobilním telefonu. Více informací najdete na www.richee.cz

 

 

Stáhněte si zdarma

5 UŽITEČNÝCH TIPŮ PRO VAŠI PENĚŽENKU

zpracováním osobních údajů